انزال زودرس چیست؟

انزال دفع منی از بدن است. انزال زودرس (PE) زمانی است که انزال زودتر از آنچه مرد یا شریک زندگی اش در هنگام رابطه جنسی دوست داشته باشد اتفاق می افتد. PE همچنین به عنوان انزال سریع ، اوج زودرس یا انزال زودرس شناخته می شود. PE ممکن است دلیلی برای نگرانی نباشد. اگر باعث شود لذت جنسی کمتر شود و روابط را تحت تأثیر قرار دهد ، ممکن است ناامیدکننده باشد. اگر این اتفاق اغلب رخ دهد و مشکلی ایجاد کند ، ارائه دهنده خدمات بهداشتی درمانی شما می تواند کمک کند.

در ایالات متحده ، تقریباً از هر ۳ مرد ۱۸ تا ۵۹ ساله ۱ نفر با PE مشکل دارد. معمولاً تصور می شود که این مشکل روانشناختی است ، اما زیست شناسی نیز ممکن است در این امر نقش داشته باشد.

انزال چگونه کار می کند؟

انزال توسط سیستم عصبی مرکزی کنترل می شود. وقتی مردان تحریک جنسی می شوند ، سیگنال ها به نخاع و مغز شما ارسال می شوند. وقتی مردان به میزان خاصی از هیجان می رسند ، سیگنال هایی از مغز شما به اندام های تولید مثل ارسال می شود. این امر باعث می شود که منی از طریق آلت تناسلی خارج شود (انزال).

انزال ۲ مرحله دارد: انتشار و دفع.

مرحله ۱: انتشار

انتشار زمانی است که اسپرم از بیضه ها به پروستات منتقل می شود و با مایع منی مخلوط می شود تا منی تولید شود. vasa deferentia لوله هایی هستند که به حرکت اسپرم از بیضه ها از طریق پروستات به قاعده آلت تناسلی کمک می کنند. (هنگامی که شما فقط در مورد ۱ از این لوله ها صحبت می کنید ، vas deferens نامیده می شود).

مرحله ۲: اخراج

دفع زمانی است که عضلات قاعده آلت منقبض می شوند. این باعث می شود که منی از آلت تناسلی مرد خارج شود. بیشتر اوقات ، انزال و ارگاسم (اوج) همزمان اتفاق می افتد. برخی از مردان بدون انزال به اوج خود می رسند. در بیشتر موارد ، نعوظ بعد از این مرحله از بین می رود.

انزال زودرس و اختلال نعوظ (ED)

بعضی اوقات PE برای مردانی که دارای نعوظ هستند (اختلال نعوظ یا ED) مشکل ایجاد می کند. این زمانی است که مردان قادر به نعوظی نیستند که برای رابطه جنسی کاملاً محکم باشد. از آنجا که نعوظ پس از انزال از بین می رود ، شناختن مشکل PE یا ED بسیار دشوار است. ابتدا باید ED را درمان کرد. انزال زودرس ممکن است پس از درمان ED ، مشکلی ایجاد نکند.

علل

سروتونین

اگرچه علت دقیق PE مشخص نیست ، سروتونین ممکن است در این امر نقش داشته باشد. سروتونین یک ماده طبیعی در بدن شما است که توسط اعصاب ساخته می شود. مقادیر بالای سروتونین در مغز باعث افزایش زمان انزال می شود. مقادیر کم می تواند زمان انزال را کوتاه کرده و منجر به PE شود.

مسائل روانشناختی

مسائل روانشناختی یا بهداشت روانی می تواند در PE وجود داشته باشد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

افسردگی
فشار
گناه
انتظارات غیر واقعی در مورد عملکرد جنسی
سابقه سرکوب جنسی
عدم اعتماد به نفس
مشکلات رابطه
مراقبت از مشکلات عاطفی اغلب کمک می کند.

سایر مسائل

PE و سن
PE می تواند در هر سنی اتفاق بیفتد. پیری دلیل مستقیم PE نیست ، اگرچه افزایش سن باعث تغییر در نعوظ و انزال می شود. برای مردان مسن ، نعوظ ممکن است به همان اندازه سفت و بزرگ نباشد. نعوظ ممکن است مدت طولانی قبل از انزال ادامه داشته باشد. ممکن است این احساس که زود انزالی اتفاق می افتد کوتاهتر باشد. این تغییرات می تواند منجر به انزال زودرس یک مرد مسن شود.

PE و شریک زندگی شما

با PE ، ممکن است احساس کنید که مقداری از نزدیکی با یک شریک جنسی را از دست داده اید. ممکن است احساس عصبانیت ، شرم و ناراحتی کنید و از شریک زندگی خود دور شوید. انزال زودرس نه تنها ممکن است بر شما تأثیر بگذارد ، بلکه ممکن است بر شریک زندگی شما نیز تأثیر بگذارد. PE می تواند باعث شود شرکا کمتر احساس ارتباط کنند و یا صدمه ببینند.

صحبت درمورد مشکل گام مهمی است. مشاوره زوجین یا رابطه جنسی درمانی می تواند مفید باشد. ورزش هایی مانند روش فشار دادن ممکن است برای شما و همسرتان برای طولانی شدن نعوظ مفید باشد (برای جزئیات بیشتر به بخش درمان این مقاله مراجعه کنید). از همه مهمتر ، یک زن و شوهر باید راه های آرامش را یاد بگیرند. نگرانی (مانند اضطراب عملکرد) می تواند PE را بدتر کند.

تشخیص

برای مردان معمول است که بتوانند حداقل در زمان و زمان انزال در حین رابطه جنسی و خودارضایی مشارکت داشته باشند. اگر مردی احساس نکند که هنگام انزال کنترل دارد و اگر نگرانی از طرف مرد یا شریک جنسی وی وجود داشته باشد ، ممکن است PE وجود داشته باشد.

هنگامی که PE مانع لذت جنسی شما می شود ، باید با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مراجعه کنید. تشخیص به این صورت است که آیا انزال زودرس ، دیرهنگام رخ می دهد یا اصلاً رخ نمی دهد. اغلب اوقات ، ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما پس از معاینه جسمی و صحبت با شما PE را تشخیص می دهد. برخی از سوالاتی که وی ممکن است بپرسد عبارتند از:

چند بار PE اتفاق می افتد؟
از چه مدت این مشکل را داشتید؟
آیا این فقط با یک شریک اتفاق می افتد ، یا همه شرکا؟
آیا PE با هر تلاش در رابطه جنسی اتفاق می افتد؟
در چه نوع فعالیت جنسی (به عنوان مثال ، پیش شرط ، خودارضایی ، مقاربت ، استفاده از نشانه های دیداری و غیره) شرکت می کنید و هر چند وقت یکبار؟
چگونه PE فعالیت جنسی شما را تغییر داده است؟
روابط شخصی شما چگونه است؟
آیا چیزی وجود دارد که PE را بدتر یا بهتر کند (به عنوان مثال ، مواد مخدر ، الکل و غیره)؟
آزمایش آزمایشگاه فقط درصورت نیاز به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در هنگام معاینه بدنی است.

رفتار

درمان های روانشناختی ، رفتار درمانی و داروها اصلی ترین درمان PE هستند. می توانید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا بهترین انتخاب را برای خود تعیین کنید. بیش از یک نوع درمان ممکن است به طور همزمان استفاده شود.

روان درمانی

درمان روانشناختی روشی برای کار با احساسات و عواطف است که ممکن است منجر به مشکل در روابط جنسی شود. هدف از این نوع درمان یادگیری منشأ مشکلات و یافتن راه حلهایی است که ممکن است به PE کمک کند. همچنین می تواند به زوجین کمک کند تا نزدیکتر شوند. درمان روانشناختی می تواند به شما کمک کند تا از عملکرد جنسی کمتر عصبی شوید. همچنین می تواند اعتماد به نفس جنسی و درک بیشتری به شما بدهد تا رضایت همسرتان را کمک کند. از این نوع درمان می توان به عنوان تنها درمان استفاده کرد ، یا ممکن است همراه با درمان پزشکی یا رفتاری نیز مورد استفاده قرار گیرد.

رفتاردرمانی

در رفتار درمانی از تمریناتی برای کمک به ایجاد تحمل برای تاخیر در انزال استفاده می شود. هدف این است که به شما کمک کند بدن خود را از PE دور نگه دارید. برخی از انتخاب ها روش فشار و روش توقف-شروع است. ورزش ها خوب جواب می دهند ، اما ممکن است پاسخی ماندگار نباشند.

روش فشار دادن

با این روش ، شما یا شریک زندگی خود آلت تناسلی خود را تحریک می کنید تا زمانی که به انزال نزدیک شوید. هنگامی که نزدیک هستید ، شما یا شریک زندگی خود محکم آلت تناسلی خود را فشار می دهید تا نعوظ شما تا حدی برطرف شود. هدف این است که شما از احساسات منتهی به اوج خود آگاه شوید. روش فشار دادن ممکن است به شما کمک کند تا خودتان بهتر بتوانید اوج خود را کنترل کرده و به تعویق بیندازید.
روش توقف-شروع
در این روش ، شما یا شریک زندگی خود آلت تناسلی مرد را تحریک می کنید تا درست قبل از انزال. هنگامی که می خواهید به اوج خود برسید ، شما یا شریک زندگی خود را متوقف کنید تا زمانی که میل به اوج خود را از دست بدهید. با کنترل مجدد ، شما و شریک زندگی خود دوباره شروع به تحریک آلت تناسلی خود می کنید. این

روند ۳ بار تکرار می شود. شما برای چهارمین بار انزال می کنید. شما این روش را ۳ بار در هفته تکرار می کنید تا زمانی که کنترل بیشتری پیدا کنید.

درمان پزشکی

هیچ دارویی در ایالات متحده برای درمان PE تایید نشده است. هنوز هم تعدادی دارو ، کرم بی حس کننده و اسپری بی حس کننده وجود دارد که ممکن است در مردان مبتلا به PE انزال را کند کند.

مواد مخدر

پزشکان متوجه شدند که زنان و مردان ضد افسردگی ارگاسم را به تأخیر می اندازند. داروهایی مانند فلوکستین ، پاروکستین ، سرترالین ، کلومیپرامین و ترامادول بر میزان سروتونین تأثیر می گذارند. برخی از پزشکان از این داروها “خارج از برچسب” (به دلیلی متفاوت از مصرف اولیه دارو) برای درمان PE استفاده می کنند. اگر یک دارو موثر نباشد ، ممکن است پزشک پیشنهاد کند داروی دیگری را امتحان کنید.

برای دیگران ، آنتاگونیست های α۱-آدرنرژیک گزینه دیگری برای درمان دارویی است. این داروها ممکن است باعث اختلال در انزال مانند انزال رتروگراد و / یا شکست در انتشار شوند.

داروهای PE می توانند هر روز یا فقط قبل از رابطه جنسی مصرف شوند. ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما به شما پیشنهاد می دهد که شما باید بر اساس سطح فعالیت خود ، چه زمانی دارو مصرف کنید. بهترین زمان مصرف دارو مشخص نیست. بیشتر پزشکان از ۲ تا ۶ ساعت قبل از رابطه جنسی پیشنهاد می کنند. در صورت قطع مصرف این داروها PE می تواند برگردد. اکثر مردان مبتلا به PE نیاز به مصرف مداوم این داروها دارند.

کرم ها یا اسپری های بی حس کننده

کرم ها و اسپری های بی حس کننده ممکن است حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از رابطه جنسی روی سر آلت تناسلی مرد قرار گیرند. اگر کرم / اسپری بی حس کننده را برای مدت طولانی تری از آلت تناسلی خود بگذارید ، نعوظ شما از بین می رود. همچنین ، در حین رابطه جنسی واژینال نباید کرم / اسپری بی حس کننده را روی آلت تناسلی مردانه بگذارید زیرا ممکن است باعث بی حسی واژن شود. ۵ تا ۱۰ دقیقه قبل از رابطه جنسی کرم را از آلت تناسلی خود بشویید. استفاده از کاندوم همچنین می تواند به احساس کسل کننده کمک کند.

بعد از درمان

با تکنیک های ذکر شده در اینجا ، از هر ۱۰۰ مرد حدود ۹۵ نفر از بیماری PE بهبود می یابند. هیچ راهی برای نوید بهبودی وجود ندارد ، اما یادگیری نحوه آرامش ممکن است کمک کند. در صورت باقی ماندن مشکل ، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود به کار خود ادامه دهید تا راه حل پیدا کنید.