درک سلامت جنسی و نقش آن در برنامه های موثر پیشگیری

این شماره تکمیلی گزارش های بهداشت عمومی (PHR) مقالات متنوعی را ارائه می دهد که به علم و کاربردهای عملی بهداشت جنسی می پردازند ، یک مفهوم مهم ارتقا health سلامت با پتانسیل برای بهبود سلامت جمعیت در طیف گسترده ای از زمینه های مربوط به رفتار جنسی ، از جمله انسان ویروس نقص ایمنی (HIV) / سندرم نقص ایمنی اکتسابی (AIDS) ، بیماریهای مقاربتی (STD) ، هپاتیت ویروسی ، بارداری نوجوان و ناخواسته و خشونت جنسی. تمرکز این مقالات به ویژه به موقع با توجه به بار جمعیتی این شرایط در ایالات متحده و سایر کشورها و به رسمیت شناختن فزاینده ای است که ، علی رغم ماهیت حساس موضوع ، پرداختن به ساختار گسترده سلامت جنسی می تواند گفتگوی ملی را در در این زمینه و افزایش اثربخشی برنامه های بهداشت عمومی.

مفهوم سلامت جنسی از زمان بیان اولیه آن توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) در سال ۱۹۷۵ تکامل یافته است ۵ ، اما به طور کلی بر رفاه در طیف وسیعی از حوزه های زندگی (به عنوان مثال جسمی ، روحی و عاطفی) تأکید کرده است نه ساده عدم وجود بیماری یا سایر عوارض جانبی .۶ تعریف بهداشت جنسی که در حال حاضر به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد ، تعریف است که توسط WHO در سال ۲۰۰۲ ارائه شده است:

سلامت جنسی حالتی از سلامت جسمی ، عاطفی ، ذهنی و اجتماعی در رابطه با رابطه جنسی است. این فقط فقدان بیماری ، اختلال در عملکرد یا ناتوانی نیست. سلامت جنسی مستلزم برخورد مثبت و احترام آمیز به رابطه جنسی و روابط جنسی ، و همچنین امکان داشتن تجارب جنسی لذت بخش و ایمن ، بدون زورگویی ، تبعیض و خشونت است.

اخیراً ، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها (CDC) / کمیته مشورتی اداره منابع و خدمات بهداشتی در مورد HIV ، هپاتیت ویروسی و پیشگیری و درمان بیماریهای مقاربتی (CHAC) تعریف اصلاح شده زیر را در مورد بهداشت جنسی توصیه کرده اند که برای استفاده در ایالات متحده توصیه می شود :

سلامت جنسی وضعیت رفاهی در رابطه با رابطه جنسی در طول زندگی است که شامل ابعاد جسمی ، عاطفی ، ذهنی ، اجتماعی و معنوی است. سلامت جنسی عنصری ذاتی از سلامتی انسان است و مبتنی بر نگرشی مثبت ، عادلانه و محترمانه به جنسیت ، روابط و تولید مثل است که عاری از زورگویی ، ترس ، تبعیض ، انگ ، شرم و خشونت است. این شامل: توانایی درک مزایا ، خطرات و مسئولیت های رفتار جنسی است. پیشگیری و مراقبت از بیماری و سایر عواقب نامطلوب ؛ و امکان تحقق روابط جنسی. سلامت جنسی تحت تأثیر زمینه های اقتصادی اجتماعی و فرهنگی قرار دارد – از جمله سیاست ها ، روش ها و خدمات – که از نتایج سالم برای افراد ، خانواده ها و جوامع آنها پشتیبانی می کند.

مشابه تعریف WHO ، این تعریف جدید با محوریت سلامتی مربوط به رابطه جنسی که فراتر از فقدان مشکلات خاص بهداشتی است ، در ابعاد مختلف زندگی و همچنین رویکردهای مثبت و محترمانه به رابطه جنسی و روابط ، سلامت محور است. فراتر از تعریف WHO ، تعریف CHAC همچنین به طور خاص بر ویژگی های سلامت جنسی در هر دو سطح فردی تأکید می کند (به عنوان مثال ، درک فردی از مزایا ، خطرات و مسئولیت ها ، و پیشگیری و مراقبت از نتایج بهداشتی) و سطح اجتماعی (به عنوان مثال ، تأثیر زمینه های اقتصادی اجتماعی و فرهنگی و نتایج سالم برای خانواده ها و جوامع و همچنین افراد).

در دهه گذشته ، توجه به اهمیت پرداختن به مفهوم سلامت جنسی ، ۱-۴ با این فرضیه که ارتقا of سلامت جنسی پتانسیل زیادی برای تکمیل کنترل بیماری های سنتی و پیشگیری از آن برای طیف وسیعی از شرایط عمومی دارد ، افزایش یافته است. اهمیت بهداشتی – نه با هدف جایگزینی این تلاش ها ، بلکه به منظور بهبود پذیرش آنها و در نتیجه ، تأثیر این تلاش های پیشگیری بر جمعیت است. از این منظر است که این شماره تکمیلی PHR با هدف گردآوری طیف وسیعی از مقالات در مورد بینش های جدید در زمینه تحقیق ، نظارت ، برنامه برنامه و چشم اندازهای گسترده تر ایجاد شده است که می تواند درک و پیشرفت ما را در مورد موضوع گسترده تحت تأثیر قرار دهد. سلامت جنسی لازم به ذکر است که “سلامت جنسی” مفهومی است که نه تنها در تعریف ، بلکه در کاربرد عملی نیز در حال تکامل است. این اصطلاح به طور کلی شامل تمرکز بر سلامتی و تندرستی به جای بیماری ، قدردانی از اهمیت ذاتی سلامت جنسی به عنوان بخشی از سلامت کلی و تلاش برای پرداختن به طور جامع طیف وسیعی از نتایج با اهمیت بهداشت عمومی است. با این حال ، برخی از مقالات این مکمل تمرکز نسبتاً باریک تری را نشان می دهند (به عنوان مثال ، STD و پیشگیری از بارداری ۹-۱۱) ، در حالی که برخی دیگر طیف وسیع تری را شامل می شوند. ۱۲-۱۷ چنین تنوعی جنبه ضروری و مهم جذب سلامت جنسی است مفهوم علمی و عملی بهداشت عمومی است.

قابل اعتماد و متخصص:

تحقیقات بهداشت جنسی

چهار مقاله به سوالات مهم پژوهشی در زمینه های اصلی مرتبط با سلامت جنسی پرداخته اند. اول ، پنمن-آگیلار و همکارانش یک بررسی دقیق ادبیات را برای ارزیابی تأثیر آسیب اقتصادی اقتصادی بر فرزندآوری نوجوان انجام دادند. ۹ در حالی که عوامل ارزیابی شده توسط مطالعه متفاوت بودند ، نویسندگان یک موضوع ثابت را در سراسر بررسی کشف کردند ، با تمام مطالعاتی که عوامل اقتصادی اجتماعی را در نظر گرفتند عوامل تعیین کننده ای که با میزان زاد و ولد نوجوانان ارتباط معنی داری پیدا می کنند ، از جمله عواملی در سطح خانواده (به عنوان مثال ، سطح پایین تر تحصیل والدین و درآمد خانواده) و سطح جامعه (به عنوان مثال ، درآمد سرانه پایین تر و نرخ بالاتر بیکاری و تفکیک نژادی). این بررسی نشان داد که مطالعات نسبتاً کمی عوامل در سطح خانواده و جامعه را ارزیابی می کند ، که یک اولویت مهم برای تحقیقات آینده است.

دوم ، استفاده از داده های نماینده ملی از مطالعه طولی ملی جوانان و اداره سرشماری ایالات متحده ، Biello و همکاران. تجزیه و تحلیل عمیقی از تأثیر ابعاد مختلف تفکیک نژادی مسکونی بر خطر شروع زودهنگام مقاربت – یک عامل خطر مهم برای STD و بارداری نوجوانان – در میان نوجوانان سیاه و سفید انجام داد .۱۷ نتیجه گیری که جوانان سیاه پوست بیشتر است از همسالان سفیدپوست آنها که در نوجوانی مقاربت جنسی انجام داده اند ، به طور قابل توجهی توسط چندین روش تفکیک (به عنوان مثال ، تمرکز و ناهمواری) با یک اختلاف خاص سفید و سفید قابل توجه در مناطق بسیار تفکیک شده ، اصلاح شد. در حالی که مقدماتی است ، این یافته ها به درک روزافزون ما از تعامل پیچیده بین عوامل اجتماعی و نتایج بهداشت جنسی فردی کمک می کند و باید تحقیقات بیشتری را در این زمینه تحریک کند.

سوم ، کریتدنن موری و همکارانش برای درک ارتباط ویژگی های رابطه و نگرش در مورد STD و نتایج حاملگی با استفاده از استراتژی های محافظت از دوگانه (یعنی پیشگیری از بارداری و کاندوم بسیار م effectiveثر) ، تحقیقات مقدماتی را در میان زنان جوان آمریکایی آفریقایی تبار که در کلینیک های بهداشت باروری مراجعه می کنند ، انجام دادند. .۱۰ این مطالعه تنش در تلاش برای ایجاد تعادل بین تمایل به ایجاد و حفظ روابط صمیمی با استفاده از استراتژی های محافظتی را نشان داد (به عنوان مثال ، استفاده از کاندوم می تواند به عنوان نشانه بی اعتمادی دیده شود). نویسندگان نتیجه گرفتند که یک رویکرد جامع تر ، با تمرکز بر روابط سالم بزرگسالان و نوجوانان ، در مداخلات پیشگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی و بارداری ناخواسته بسیار مهم است ، مسئله ای که می تواند به ویژه در محیط هایی که اعتماد اغلب نقض می شود (مثلاً به دلیل مشارکت همزمان مکرر) و فرزندآوری در سنین پایین پذیرفته می شود.

چهارم ، تصدیق طیف گسترده ای از نظرات و ارزش ها در مورد چگونگی پرداختن به مسائل مربوط به رابطه جنسی در ایالات متحده ، رابی nson و همکاران تحقیقاتی را برای ایجاد چارچوبی برای ذینفعان از منظرهای مختلف برای استفاده در بحث در مورد سلامت جنسی انجام داد. ۱۲ از طریق مجموعه ای از مراحل شامل مشاوره با ذینفعان ، مصاحبه با متخصصان و نظرسنجی آنلاین از اعضای متنوع عموم مردم و متخصصان بهداشت ، نویسندگان چندین مورد را شناسایی کردند مضامین و پیام هایی که در طیف وسیعی از پاسخ دهندگان م wereثر بودند ، به ویژه “پیمایش در یک سفر / حفاظت” (به عنوان مثال ، “زندگی مجموعه ای از انتخاب ها است ، از جمله گزینه های جنسی … همه افراد برای انتخاب سالم به اطلاعات و مهارت نیاز دارند”) و “سلامت ارتقا / سلامتی »(به عنوان مثال ،” داشتن یک سبک زندگی سالم برای سلامتی ، از جمله سلامت جنسی مهم است … وقت آن است که ما بر ارتقا promoting و تشویق رفتارهایی که باعث بهبود سلامت جنسی می شوند ، تمرکز کنیم “). این مقاله اولین مقاله ای است که به طور سیستماتیک پیام های مربوط به سلامت جنسی را کشف و توسعه می دهد و یک گام مهم علمی در تعیین چگونگی تقویت گفتگوی ملی به روشی موثر است.

نظارت بر سلامت جنسی:

موضوع مهم نظارت و اندازه گیری حوزه های مختلف سلامت جنسی ، محور سه مقاله است ، یکی از کانادا و دو مقاله از Smylie و همکاران ایالات متحده. فرایندی را توصیف می کنند که توسط آن آژانس بهداشت عمومی کانادا و محققان همکاری می کنند و مجموعه ای جامع از شاخص های سلامت جنسی را در بین جوانان کانادایی تهیه و تأیید می کنند ، که برای جمع آوری داده های سطح جمعیت در آینده طراحی شده است. ۱۳ قابل توجه ، تلاش خاصی برای گسترش فراتر از اقدامات سنتی مانند رفتارهای پرخطر و پیامدهای نامطلوب سلامتی ، و شاخص ها به طور مفهومی در تعریف WHO از بهداشت جنسی ، از جمله زمینه های جسمی ، روحی ، عاطفی و اجتماعی در رابطه با رابطه جنسی ، قرار گرفتند. رویکرد به جنسیت روابط جنسی؛ تجارب جنسی و تبعیض ، اجبار و خشونت.

از ایالات متحده ، ایوانکوویچ و دیگران توصیف یک تلاش مکمل که در آن همکاران CDC از سیستم های داده ملی موجود برای شناسایی اطلاعات در حال حاضر جمع آوری شده در زمینه دامنه مشابه مربوط به سلامت جنسی ، از جمله دانش ، ارتباطات ، نگرش ها ، دسترسی و استفاده از خدمات ، رفتارهای جنسی ، روابط و سلامتی استفاده کردند نتایج .۱۴ گرچه حوزه های ایالات متحده از مناطقی که کانادایی ها روی آنها تمرکز می کنند تا حدودی متفاوت است ، اما به همین ترتیب در یک مفهوم از سلامت جنسی به عنوان یک جز component از سلامت کلی پایه گذاری می شوند (که توسط CHAC تعریف شده است) و هدف آنها شامل اقدامات مثبت و منفی است. .

مقاله توماس و همکارانش در مورد آموزش در مورد پیشگیری از بیماری مقاربتی به عنوان یک جز component از سلامت جنسی است. نویسندگان با استفاده از یک ماژول مکمل ابتکاری مبتنی بر دولت برای بررسی سیستم نظارت بر فاکتورهای خطرپذیری رفتاری (BRFSS) ، داده ها را در مورد نگرش عموم مردم ایالت نیویورک در مورد سیستم عامل های ارتباطی مناسب ، پیام ها و نیاز به فعالیت های آموزشی STD جمع آوری کردند. .۱۱ اکثریت پاسخ دهندگان اظهار داشتند که بحث بازتر در مورد بیماری های مقاربتی لازم است و بیشتر مکان های بالقوه – تلویزیون ، رادیو ، روزنامه ها و به ویژه آموزش در مدارس – مکان های قابل قبولی برای این بحث ها هستند. پیام های مربوط به ارتباط شریک ، استفاده از کاندوم و خطر ابتلا به بیماری مقاربتی به عنوان اطلاعات آماری در مورد نرخ ابتلا به بیماری مقاربتی در نظر گرفته شد. از آنجا که نظرسنجی های BRFSS اندازه کافی برای ارائه داده در سطح دولت را دارند ، رویکردی که توسط توماس و همکاران توصیف شده است. یک اقدام امیدوار کننده برای ارزیابی نگرش های عمومی است که ممکن است در سایر حوزه های قضایی مفید باشد.

برنامه های بهداشت جنسی:

دو مقاله روشهای ابتکاری برای تبدیل مفهوم انتزاعی سلامت جنسی به تلاشهای عملی برای اجرای برنامه را توصیف می کند. نخست ، مک دونالد تحول و دامنه برنامه سلامت جنسی و مسئولیت پذیری نیروی دریایی ایالات متحده (SHARP) را از ابتدای تأسیس آن در سال ۱۹۹۹ به عنوان یک برنامه آموزش دهنده مربی پیشگیری از HIV تا تلاش گسترده تر که با استفاده از یک برنامه ارتقا health سلامت جنسی برای جلوگیری از STD و حاملگی های بدون برنامه و همچنین HIV / AIDS. 15 دیدگاه SHARP قانع کننده است: اینکه پیام جامع تر برای ارتقا سلامت جنسی با تأکید بر حق و مسئولیت انتخاب سالم ، احتمالاً مربوط به یک فرد خاص است و بنابراین ، به احتمال زیاد توسط آن فرد درونی شده و براساس آن عمل می شود. یک دهه پس از این انتقال ، SHARP دریافت که این رویکرد به عادی سازی پیام های جامع سلامت جنسی ، افزایش کارایی در برنامه های آموزش و پیشگیری نیروی دریایی ، انسجام برنامه و سیاست حمایت شده و همکاری بین سازمانی کمک کرده است.

دوم ، Nystrom و همکارانش توسعه و اجرای برنامه بهداشت جنسی جوانان اورگن را توصیف می کنند. ۱۶ مشابه پیدایش SHARP ، برنامه Oregon در سال ۲۰۰۹ از تمرکز بر یک موضوع خاص – پیشگیری از بارداری نوجوانان – به یک تمرکز کلی تر بر روی چارچوب گسترده تر توسعه مثبت جوانان و سلامت جنسی جوانان که شامل پیشگیری از بیماریهای مقاربتی و خشونت جنسی علاوه بر بارداری در نوجوانان است. دولت این طرح را صریحاً از روی شیوه های مبتنی بر شواهد و امیدبخش توسعه داد و برای توسعه استراتژی های خود به مشارکت جامعه و تحقیقات مشارکتی جوانان اعتماد کرد. نتایج حاصل از انتشار این طرح شامل افزایش همکاری با طیف وسیعی از شرکای بخش دولتی و خصوصی (به ویژه در زمینه خدمات و آموزش برای جوانان و خانواده ها ، رشد جوانان و نابرابری های بهداشتی) ، گسترش مراکز بهداشتی مدارس ، و تصویب یک قانون اصلاح شده جنسی K-12. شواهد نشان می دهد که تجربه اورگان باعث شده است که ایالات دیگر به فکر تدوین برنامه های بهداشت جنسی جوانان خود باشند

چشم اندازهای کلی در مورد سلامت جنسی:

سه مقاله نهایی زمینه ای اساسی برای حوزه سلامت جنسی فراهم می کند. اول ، فورد و همکاران دیدگاه گسترده ای در مورد چگونگی آموزش و آموزش بهبودی ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و عموم مردم در رابطه جنسی و سلامت جنسی انسان فراهم می کند که می تواند به رفع انگی که اغلب تلاش های بهداشت عمومی را احاطه کرده و مانع آن می شود ، به ویژه در زمینه های پیشگیری از بیماریهای مقاربتی و HIV ، و در نتیجه نتایج بهداشتی بهبود می یابد. ۱۹ آنها تأکید می کنند در حالی که بیماران در تمام سالهای بزرگسالی و بزرگسالی به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود در زمینه نگرانی های مربوط به سلامت جنسی در محیط بالینی علاقه مند و حمایت می کنند ، ارائه دهندگان آنها اغلب به دلایل مختلف تمایلی به انجام این کار ندارند. ، از جمله عدم راحتی با موضوع و محدودیت های زمانی درک شده. نویسندگان معتقدند که تمرکز صریح تر بر سلامت جنسی از طریق آموزش ارائه دهندگان در سطوح مختلف (به عنوان مثال ، در مقطع کارشناسی ، اقامت و تمرین) و آموزش عموم مردم می تواند اهمیت سلامت جنسی را به عنوان یک جنبه جدایی ناپذیر از سلامت کلی انسان تقویت کند.

دوم ، همانطور که توسط ایوانکوویچ و همکاران بیان شد ، از دیدگاه بهداشت عمومی ، مفهوم سلامت جنسی بیشترین پتانسیل خود را به عنوان یک چارچوب ارتقا health سلامت دارد که به دنبال جایگزینی استراتژی های متداول برای پیشگیری و کنترل مشکلات بهداشت عمومی مربوط به رفتارهای جنسی ، بلکه برای حمایت و گسترش آنها از طریق رویکردی است که صریحاً بر سلامتی و رفاه تأکید دارد .۲۰ تلاش های ملی برای مقابله با سلامت جنسی توسط WHO تایید شده و توسط تعداد بیشتری از کشورها انجام شده است. همانطور که قبلاً اشاره شد ، برای تلاشهای اجرایی که در حال حاضر در جریان است ، مانند تلاشهای SHARP و طرح اورگان ، این روش چندین مزیت بالقوه دارد: تعامل شرکای جدید و متنوع. گفتگوی پیشرفته در مورد سلامت و مسئولیت جنسی. پتانسیل کاهش انگ ، ترس و تبعیض ؛ و فرصت های بهبود کارایی و اثربخشی برنامه های مراقبت های بالینی و بهداشت عمومی.

سرانجام ، دیوید ساتچر ، جراح سابق ، درک تاریخی ارزشمندی از تلاش های ملی برای پرداختن به چارچوب جامع سلامت جنسی ارائه می دهد ، هم با “فراخوان اقدام جراح عمومی برای ارتقا Health سلامت جنسی و رفتار جنسی مسئولانه” (که توسط دکتر ساتچر در زمان تصدی وی منتشر شد) به عنوان جراح عمومی) ۱ و استراتژی ملی پیشگیری که اخیراً منتشر شده است (توسط جراح عمومی فعلی رجینا ام. بنجامین) ۳ نمایانگر نقاط عطف مهم در یک سفر طولانی است. شناسایی سه بخش اصلی در این سفر – آموزش جوانان ، سیستم مراقبت های بهداشتی و سازمان های مبتنی بر ایمان – به تنوع شرکای علاقه مند و مشارکت بالقوه برای دستیابی موثرتر به سلامت جنسی اشاره دارد.

نگاه به آینده:

همانطور که دامنه کمک به این مسئله تکمیلی نشان می دهد ، سلامت جنسی یک زمینه فوق العاده متنوع است که بسیاری از جنبه های بهداشت عمومی و فرهنگ بزرگتر را لمس می کند. افزایش شواهد نشان می دهد که رویکرد جامع تر و متمرکز بر سلامتی که در بسیاری از مقالات توصیف شده است می تواند بر مشکلات بهداشت عمومی مربوط به رفتار جنسی تأثیر مثبت بگذارد. امید است که اطلاعات ارائه شده در این مکمل به افزایش علاقه و گفتگو در مورد سلامت جنسی در بین محققان ، متخصصان بهداشت عمومی ، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ، مربیان و سایر افراد علاقه مند در این زمینه کمک کند ، و فرصت را برای تأثیر بر سلامتی افزایش دهد. از جمعیت در طول عمر.

 

پانویسها و منابع:

یافته ها و نتیجه گیری های این مقاله از نویسندگان است و لزوماً نشان دهنده موضع رسمی CDC یا NCHHSTP نیست.

 

منابع:

۱. وزارت بهداشت و خدمات انسانی (ایالات متحده) ، دفتر جراح عمومی. فراخوان عمل جراح عمومی برای ارتقا health سلامت جنسی و رفتارهای جنسی مسئولانه. واشنگتن: HHS ، دفتر جراح عمومی. ۲۰۰۱. [Google Scholar]
۲. Swartzendruber A ، Zenilman JM. یک استراتژی ملی برای بهبود سلامت جنسی. جاما ۲۰۱۰ ؛ ۳۰۴: ۱۰۰۵–۶. [PubMed] [Google Scholar]
۳. شورای پیشگیری ملی (ایالات متحده). استراتژی پیشگیری ملی. واشنگتن: وزارت بهداشت و خدمات انسانی (ایالات متحده) ، دفتر جراح عمومی. ۲۰۱۱. [گوگل اسکولار]
۴. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (ایالات متحده). آتلانتا: CDC؛ ۲۰۱۰. [به نقل از ۲۰۱۲ Nov 13]. یک رویکرد بهداشت عمومی برای پیشرفت سلامت جنسی در ایالات متحده: منطق و گزینه های اجرا: جلسه گزارش یک مشاوره خارجی. همچنین در دسترس است از: URL: http://www.cdc.gov/sexualhealth/docs/SexualHealthReport-2011-508.pdf. [Google Scholar]
۵. سازمان بهداشت جهانی. آموزش و درمان در رابطه جنسی انسان: آموزش متخصصان بهداشت (WHO سری گزارش های فنی شماره ۵۷۲) ژنو: WHO ؛ ۱۹۷۵. [PubMed] [محقق Google]
۶. ادواردز WM ، کلمن E. تعریف سلامت جنسی: یک مرور کلی توصیفی. قوس رفتار جنسی. ۲۰۰۴ ؛ ۳۳: ۱۸۹–۹۵. [PubMed] [Google Scholar]
۷. سازمان بهداشت جهانی. تعریف سلامت جنسی: گزارش یک مشاوره فنی در مورد بهداشت جنسی ، ۲۸-۳۱ ژانویه ۲۰۰۲. ژنو: WHO؛ ۲۰۰۶. [Google Scholar]
۸. وزارت بهداشت و خدمات انسانی (ایالات متحده) ، کمیته مشورتی CDC / HRSA در مورد HIV ، هپاتیت ویروسی و پیشگیری و درمان بیماریهای مقاربتی. آتلانتا: [به نقل از ۲۰۱۲ Nov 13]. پیش نویس پرونده دادرسی ؛ ۲۰۱۲ ۸-۹ مه. همچنین در دسترس است از: URL: http://www.cdc.gov/maso/facm/pdfs/CHACHSPT/20120508_CHAC.pdf. [Google Scholar]
۹. Penman-Aguilar A ، Carter M ، Snead MC ، Kourtis AP. آسیب اقتصادی – اقتصادی به عنوان یک تعیین کننده اجتماعی در فرزندآوری نوجوان در ایالات متحده. بهداشت عمومی Rep. 2013 ؛ ۱۲۸ (Suppl 1): 5–۲۲. [مقاله رایگان PMC] [PubMed] [Google Scholar]
۱۰. Crittenden Murray C، Hatfield-Timajchy K، Kraft JM، Bergdall AR، Habel MA، Kottke M، et al. به قول خودشان: روابط عاشقانه و سلامت جنسی زنان جوان آفریقایی آمریکایی. بهداشت عمومی Rep. 2013 ؛ ۱۲۸ (Suppl 1): 33–۴۲. [مقاله رایگان PMC] [PubMed] [Google Scholar]
۱۱. توماس R ، Bekan Homawoo B ، McClamroch K ، Wise B ، Coles FB. نگرشهای جامعه در مورد بحث در مورد بهداشت جنسی: ارزیابی افکار عمومی در مورد اقدامات محلی پیشگیری از بیماری مقاربتی نماینده بهداشت عمومی ۲۰۱۳ ؛ ۱۲۸ (Suppl 1): 73–۸۰. [مقاله رایگان PMC] [PubMed] [Google Scholar]
۱۲. Robinson SJ ، Stellato A ، Stephens J ، Kirby S ، Forsythe A ، Ivankovich MB. در مسیر رفاه: ایجاد چارچوب ارتباطی برای سلامت جنسی. نماینده بهداشت عمومی ۲۰۱۳ ؛ ۱۲۸ (Suppl 1): 43–۵۲. [مقاله رایگان PMC] [PubMed] [Google Scholar]
۱۳. Smylie L، Clarke B، Doherty M، Gahagan J، Numer M، Otis J، et al. توسعه و اعتبارسنجی شاخص های بهداشت جنسی کانادایی های ۱۶-۲۴ ساله. نماینده بهداشت عمومی ۲۰۱۳ ؛ ۱۲۸ (Suppl 1): 53–۶۱. [مقاله رایگان PMC] [PubMed] [Google Scholar]
۱۴. ایوانکوویچ MB ، Leichliter JS ، Douglas JM. ، Jr. اندازه گیری سلامت جنسی در ایالات متحده: موجودی از نظرسنجی ها و سیستم های نظارت نماینده ملی. نماینده بهداشت عمومی ۲۰۱۳ ؛ ۱۲۸ (Suppl 1): 62–۷۲. [مقاله رایگان PMC] [PubMed] [Google Scholar]
۱۵. MacDonald MR. برنامه بهداشت و مسئولیت جنسی (SHARP): جلوگیری از HIV ، STI و بارداری های برنامه ریزی نشده در نیروی دریایی و تفنگداران دریایی. نماینده بهداشت عمومی ۲۰۱۳ ؛ ۱۲۸ (Suppl 1): 81–۸. [مقاله رایگان PMC] [PubMed] [Google Scholar]
۱۶. Nystrom RJ، Duke JEA، Victor B. تغییر الگو در اورگان از پیشگیری از بارداری نوجوانان به سلامت جنسی جوانان. نماینده بهداشت عمومی ۲۰۱۳ ؛ ۱۲۸ (Suppl 1): 89–۹۵. [مقاله رایگان PMC] [PubMed] [Google Scholar]
۱۷. Biello KB، Ickovics J، Niccolai L، Lin H، Kershaw T. تفاوت نژادی در سن در اولین رابطه جنسی: تفکیک نژادی مسکونی و اختلاف سیاه و سفید در نوجوانان ایالات متحده. نماینده بهداشت عمومی ۲۰۱۳ ؛ ۱۲۸ (Suppl 1): 23–۳۲. [مقاله رایگان PMC] [PubMed] [Google Scholar]
۱۸. وزارت بهداشت عمومی و محیط زیست کلرادو. سلامت جنسی جوانان در کلرادو: فراخوانی برای اقدام. [به نقل از ۲۰۱۲ نوامبر ۲۰]. موجود از: URL: http://co9to25.org/wp-content/uploads/2012/09/Youth-Sexual-Health-in-Colorado-A-Call-to-Action.pdf.
۱۹. Ford JV، Barnes R، Rompalo A، Hook EW.، III آموزش بهداشت جنسی و آموزش در U. نماینده بهداشت عمومی ۲۰۱۳ ؛ ۱۲۸ (Suppl 1): 96–۱۰۱. [مقاله رایگان PMC] [PubMed] [Google Scholar]
۲۰. ایوانکوویچ MB ، Fenton KA ، Douglas JM. ، Jr ملاحظات رهبری بهداشت عمومی ملی در پیشبرد سلامت جنسی. نماینده بهداشت عمومی ۲۰۱۳ ؛ ۱۲۸ (Suppl 1): 102–۱۰. [مقاله رایگان PMC] [PubMed] [Google Scholar]
۲۱. Satcher D. خطاب به سلامت جنسی: نگاه به گذشته ، نگاه به جلو. نماینده بهداشت عمومی ۲۰۱۳ ؛ ۱۲۸ (افزودن ۱): ۱۱۱–۴. [مقاله رایگان PMC] [PubMed] [Google Scholar]