کاندوم چیست ؟

معرفی

کاندوم نوعی پیشگیری از بارداری است که از شیوع برخی بیماری های مقاربتی نیز جلوگیری می کند. بیشتر کاندوم ها لاتکس هستند که از یک نوک مخزن و حلقه پایه متصل شده توسط یک لوله نازک لاتکس تشکیل شده است. هر کاندوم یک سمت بالا و یک نقطه ضعف دارد. وقتی کیسه کاندوم باز می شود ، طرفی که نوک مخزن به سمت بالا و بدون مانع به سمت بالا نشان داده شده است ، بالا است. برای اعمال ، نوک مخزن بین دو انگشت محکم می شود ، در حالی که حلقه سپس بر روی آلت تناسلی راست قرار می گیرد. برای برداشتن ، حلقه پایه را بگیرید و قبل از اینکه نعوظ از بین برود ، کاندوم را بیرون بیاورید. کاندوم استفاده شده را در یک دستمال بپیچید یا آن را ببندید و کاندوم استفاده شده را دور بریزید. کاندوم های زنانه از دو حلقه تشکیل شده اند ، یک حلقه دارای انتهای بسته ، و توسط یک لوله لاتکس به حلقه باز و بزرگتر مقابل متصل می شود. انگشت اشاره در انتهای بسته قرار می گیرد ، که به واژن وارد می شود و انتهای بسته را تا آنجا که ممکن است به داخل فشار می دهد. این بحث فقط بر روی کاندوم های مردانه خواهد بود.

ایده قرار دادن مواد بر روی آلت تناسلی مرد برای جلوگیری از بارداری با مانع از قرن پانزدهم در آسیا وجود دارد ، جایی که کاغذ ابریشم روغنی یا پوشش روده بره بر روی جلوبات آلت تناسلی محکم شده است. در قرن شانزدهم در ایتالیا ، ملافه های خیس خورده را که با روبان به گلنس بسته شده بود ، ضبط کردند و به عنوان ممانعت از سیفلیس استفاده می کردند. اولین کاربرد کلمه “کاندوم” در قرن هفدهم ثبت شد که کمیسیون نرخ زاد و ولد انگلیسی کاهش نرخ زاد و ولد انگلیسی را به این “کاندوم ها” نسبت داد. کاندوم های لاستیکی در قرن نوزدهم اختراع شد و اندکی پس از آن در اوایل قرن ۲۰ کاندوم های لاتکس دنبال شدند. لاتکس از آن زمان به دلیل تحرک نازک ، سهولت تولید و غیر متخلخل بودن ، ماده مورد علاقه تولیدکنندگان کاندوم بوده است ، و آن را به عنوان یک مانع ایده آل برای معرفی اسپرم و پیشگیری از بیماریهای مقاربتی شناخته می کند.

تابع

کاندوم به عنوان پیشگیری از بارداری مانعی برای جلوگیری از تماس مایع منی و دستگاه تناسلی مخالف عمل می کند. همچنین از تماس مستقیم پوست و جلد آلت تناسلی مرد با آلت تناسلی جلوگیری می کند و از تماس ترشحات آلت تناسلی ، واژن یا مقعد جلوگیری می کند. کاندوم های مردانه در انواع مختلف ، اندازه ها ، مواد ، رنگ ها ، بافت ها ، بوها و طعم های مختلف وجود دارند. بعضی از آنها شامل نکات مخزن ، روان کننده های خاص یا اسپرم کش است. کاندوم در اندازه های مختلف ، از نرم تا متوسط ​​تا بزرگ وجود دارد.

نکات مخزن به گونه ای طراحی شده اند که استخر انزالی را امکان پذیر می کنند. کاندوم بدون نوک مخزن ممکن است خطر نشت اسپرم در اطراف کناره ها تا پشت کاندوم را داشته باشد.

اکثریت قریب به اتفاق کاندوم ها از لاتکس لاستیکی (۸۰٪) تشکیل شده است. سایر مواد مورد استفاده مصنوعی (بیشتر پلی اورتان) (۱۵٪) و غشای طبیعی (بیشتر سکوم روده بره ، ۵٪) است.

کاندوم می تواند در بافت های متنوعی مانند آجدار ، گل میخ ، در قسمت داخلی ، خارجی یا هر دو طرف کاندوم قرار داشته باشد. کاندوم همچنین می تواند به شکل پیاز باشد. این بافت ها و اشکال مختلف برای ایجاد احساسات اضافی به شریک زندگی زن و مرد ارائه شده است.

مسائل مربوط به نگرانی

اگرچه نادر است ، تقریباً در ۲٪ موارد خطر لغزش یا شکستن کاندوم در هنگام رابطه جنسی گزارش شده است. کاندوم لاتکس فقط باید با روان کننده های پایه آب مانند K-Y ، بزاق و گلیسیرین استفاده شود. نشان داده شده است که روان کننده های مبتنی بر روغن (به عنوان مثال ، روغن کودک ، لوسیون های دست و بدن ، روغن ماساژ ، روغن معدنی ، روغن های خوراکی ، خامه زده شده) یکپارچگی کاندوم های لاتکس را قطع می کند و نباید با کاندوم های لاتکس تماس داشته باشند. [۶] [۷] [۸]

کاندوم لاتکس معمولاً تا ۵ سال دوام می آورد. تاریخ انقضا لازم است که در خارج از کیسه های کاندوم جداگانه قرار گیرد. هنگامی که با محلول های دیگر مانند اسپرم کش مخلوط می شود ، به دلیل تجزیه لاتکس ، کاندوم ماندگاری بسیار کمتری (تا ۲ سال) خواهد داشت.

برای افرادی که آلرژی به لاتکس دارند ، کاندوم مصنوعی (پلی یورتان) و کاندوم غشای طبیعی (پوست بره) یک گزینه است. کاندوم های مصنوعی هم با روان کننده های روغنی و هم آب می توانند به درستی کار کنند. اگرچه از کاندوم غشایی طبیعی می توان با هر دو نوع روان کننده استفاده کرد ، اما متخلخل است و ممکن است در جلوگیری از بیماریهای مقاربتی ویروسی مانند HIV ، هپاتیت B و ویروس هرپس سیمپلکس تأثیر کمتری داشته باشد.

برخی از کاندوم ها گزینه ای برای پوشش دادن در اسپرم کش دارند که غالباً نانوکسینول -۹ (N-9) است. کاندوم های اسپرم کش عملکرد کم و بیش عملکردی را در پیشگیری از بارداری نشان نمی دهند ، اما در حقیقت ، آنها ممکن است اثرات سوverse مانند تحریک و افزایش عفونت های دستگاه ادراری را در زنان افزایش دهند.

اهمیت بالینی

استفاده مداوم یا کامل (صحیح) از کاندوم پیشگیری از بارداری موثر را فراهم می کند. با استفاده صحیح از کاندوم در سال اول استفاده ، میزان بارداری از هر ۱۰۰ زن دو برابر است. این میزان موفقیت ۹۸ درصدی است. این مقایسه با دستگاه های داخل رحمی (بیشتر از ۹۹٪ میزان موفقیت) و روش ترک (۹۶٪ میزان موفقیت) است. استفاده صحیح از کاندوم شامل استفاده از کاندوم در حین و در طول هر رابطه جنسی است. با استفاده معمول از کاندوم (به عنوان مثال ، عدم استفاده از کاندوم در هر برخورد جنسی یا عدم استفاده صحیح) ، میزان بارداری می تواند تا ۱۸ سال افزایش یابد در هر ۱۰۰ زن در سال اول استفاده از کاندوم.

کاندوم همچنین نقش اصلی را در پیشگیری از برخی بیماریهای مقاربتی (STD) دارد. کاندوم در پیشگیری از بیماریهای مقاربتی که از دهانه مجرای ادرار مردان مانند سوزاک ، کلامیدیا ، تریکومونا ، هپاتیت B و اچ آی وی جلوگیری می کند ، بسیار م mostثر است. کاندوم همچنین در جلوگیری از انتقال بیماریهای مقاربتی از طریق پوست و غشای مخاطی مانند ویروس هرپس سیمپلکس ، سفلیس ، هموفیلوس دوکرای و ویروس پاپیلومای انسانی کمک می کند. کاندوم فقط با ایجاد یک مانع فیزیکی به طور مثر از بیماری های مقاربتی جلوگیری می کند ، بنابراین پیشگیری فقط از مواردی است که توسط کاندوم واقعی تحت پوشش قرار می گیرد.

سایر مسائل

علاوه بر مسائل جسمی که می تواند بر استفاده از کاندوم تأثیر بگذارد ، موانع دیگری نیز وجود دارد مانند کاهش احساس در هنگام رابطه یا اختلال در پیشگویی.

هنگامی که شریک زن از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده می کند ، این باعث می شود که شخص نیازی به پوشیدن کاندوم نداشته باشد. اگرچه این ممکن است به نقش پیشگیری از بارداری کمک کند ، داروهای ضد بارداری خوراکی از STD محافظت نمی کنند.

همچنین این افسانه وجود دارد که تبلیغ کاندوم ، در واقع ، مقادیر رفتارهای جنسی پرخطر را افزایش می دهد. ثابت نشده است که آموزش / ارتقا Cond کاندوم تغییری در میزان رابطه جنسی در بین نوجوانان ایجاد کرده است اما نشان داده شده است که میزان ابتلا به بیماریهای مقاربتی را در گروه های مطالعه کاهش می دهد.

اگرچه کسی معتقد است که پوشیدن بیش از یک کاندوم ممکن است باعث افزایش خواص جلوگیری از بارداری شود (“کیسه گذاری مضاعف”) ، اما ثابت نشده است که این درست است. در حقیقت ، پوشیدن بیش از یک کاندوم ممکن است اصطکاک بین کاندوم را افزایش دهد که می تواند خطر پاره شدن کاندوم را افزایش دهد.

به زنان باردار توصیه می شود از زمانی که همسر مرد آنها علائم عفونت زیکا را نشان داده یا از ناحیه ای که عفونت زیکا شناخته شده است برگشته باشد ، حداقل شش ماه رابطه جنسی یا استفاده از کاندوم نداشته باشند. به زنانی که علائمی دارند که نشانگر عفونت زیکا هستند یا از ناحیه عفونت زیکا برگشته اند ، توصیه می شود از ابتدای بروز علائم یا هنگام بازگشت از ناحیه آلوده به زیکا ، از کاندوم استفاده کنند.

ارتقاء عملکرد تیم سلامت

همه اعضای تیم مراقبت های بهداشتی بین حرفه ای ، از جمله پزشکان ، پزشکان سطح متوسط ​​، پرستاران و داروسازان ، همه باید در فواید کاندوم تبحر داشته باشند ، بتوانند در مورد استفاده صحیح مشاوره دهند و آنچه را که می توانند و نمی توانند برای شرکت کنندگان جنسی انجام دهند ، مشخص کنند. در مورد بارداری و محافظت از بیماری استفاده مناسب از کاندوم می تواند به جلوگیری از بارداری و محافظت در برابر بیماریهای مقاربتی کمک کند و بیماران باید نحوه استفاده صحیح از آنها را بفهمند.